Špekuláciám o podplácaní poslancov môže byť po decembrovom zastupiteľstve v Martine koniec

Autor: Marína Gallová | 30.12.2016 o 22:16 | (upravené 2.1.2017 o 22:55) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  573x

Martin sa ako jedno z mála miest zaviazal bojovať s možnou korupciou a úplatkárstvom v poslaneckých laviciach. To sa v krajine, ktorá v Európe vykazuje líderstvo, čo sa miery skorumpovanosti týka, vždy musí oceniť.

Decembrové mestské zastupiteľstvo v Martine bolo plné kontrastov, na jednej strane sa nieslo v duchu horiacich sviečok na adventných vencoch, vianočných kolied a vianočných veršovaniek a na druhej strane v duchu politických bojov, vybavovania si účtov medzi poslancami a ukážky „pokrivených“ charakterov starých harcovníkov sediacich v laviciach už dlhé roky ( a bohužiaľ aj niektorých mladších poslancov, ktorým je blízky takýto pokrivený charakter).

No napriek tomu všetkému z mestského zastupiteľstva  vzišlo niečo neočakávané. Niečo, čo by mohlo mesto Martin, po negatívnej kauze lyžiarskeho strediska Martinské hole, opäť posunúť na popredné priečky záujmu Slovenska, tentokrát však pozitívne. Martin sa ako jedno z mála miest (snáď i ako prvé mesto) zaviazal bojovať s možnou korupciou a úplatkárstvom v poslaneckých laviciach. To sa v krajine, ktorá v Európe vykazuje líderstvo, čo sa miery skorumpovanosti týka, vždy musí oceniť ( www.tranparency.sk).

Verejnosť už dlhodobo znepokojuje stav, kedy sú ňou zvolení politici dosadzovaní do funkcií v rámci mestských spoločností alebo do spoločností s majetkovou účasťou mesta a tam z pozície členov dozornej rady, členov predstavenstva, či ako samotní konatelia dostávajú vyplácané štedré odmeny (a tie sú naozaj štedré,  dokonca niekoľkokrát prevyšujú napr. aj ich poslanecké odmeny). Takéto jednanie potom môže byť verejnosťou naozaj ľahko vnímané ako pokus o podplácanie poslancov, alebo ich možná vydiera teľnosť.

Priznám sa, že ako komunálna politička, ktorá  zastáva svoju funkciu  druhé funkčné obdobie (čo, okrem iného, znamená aj to, že už som ako-tak zorientovaná v spôsobe myslenia mojich kolegov poslancov, i keď ma ešte vždy vedia prekvapiť), som s návrhom na bezplatný výkon všetkých funkcií v rámci mestských spoločností (žiadna finančná  odmena, finančná náhrada, či iný benefity ) vystúpila len s obavami. Skutočnosť, že môj návrh, aby v spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta neboli  členom ich orgánov, ktorí sú zároveň mestskými poslancami, vyplácané žiadne odmeny za výkon ich funkcie, bol nakoniec prijatý, je možno výsledkom situácie, za akej bol návrh prednesený („vendetné“ odvolávanie člena predstavenstva TURVODU), možno výsledkom vianočnej atmosféry a možno uvedomelosťou síce tesnej, ale stále nadpolovičnej väčšiny poslancov, ktorí si povedali „DOSŤ!“, takto ďalej nie a rozhodli sa ísť príkladom.

Tak ako som venovala prijatiu tohto uznesenia potlesk verejne priamo na zastupiteľstve, tak mu tlieskam aj teraz a verím, že jeho schválením začne v Martine nová éra. Éra, kedy sa o funkcie začnú konečne zaujímať ľudia, ktorí majú reálny záujem na riadnom fungovaní mestských spoločností a to bez ohľadu na výšku odmeny a nie tí, ktorí sú motivovaní len peniazmi. Éra, kedy poslanci nominovaní do funkcií v mestských spoločnostiach nebudú prijímať žiadne finančné odmeny, finančné náhrady, či iné benefity,  ktoré by mohli byť verejnosťou vnímané ako pokus o podplácanie. Éra, v ktorej sa bude mesto Martin skloňovať ako začiatok revolúcie vo vzťahu ku korupcii!

 

Marína Gallová

„VidimVeciinak“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?